> Projekti

Autor: Adela Granić, 12. 10. 2012.

"Ja i moje potrebe"

Izvješće o provedbi radionica „Ja i moje potrebe“

U Osnovnoj školi Marije i Line u Umagu proveli smo radionice koje su preporučene povodom obilježavanja 15 godina rada Hrabrog telefona na temu „Ja i moje potrebe“.

U radionicama su sudjelovali svi učenici 5 razreda naše škole, ukupno njih 86. U svakom od četiri razredna odjeljenja smo jedan SRO posvetili ovoj radionici.

Radionicu smo proveli po navedenim naputcima.  Kroz rad su nastali plakati s gradovima i potrebama, a primjere tih plakata možete vidjeti na slici.

Djeci se radionica svidjela. Učenici se uglavnom slažu da postoje važnije i manje važne potrebe. Pri tome među važnijima smatraju zadovoljavanje bioloških potreba za hranom, pićem, vodom, zrakom i spavanjem.  Nešto manje važnima, ali među važnijima spadaju zadovoljavanje potrebe za pripadanjem i sigurnošću (što djeca često navode kao potrebu za obitelji), te potreba za zabavom (u obliku druženja s prijateljima, video igricama i različitim igračkama).  S obzirom da se navedeni poredak preklapa sa zadovoljavanjem potreba po Maslowljevoj piramidi, učenici čak niti kad ima je pružena mogućnost za promjenu njihovog izbora nisu birali druge potrebe osim ovih koje su navedene. Također je zajednički zaključak bio da svi ljudi imaju potrebe, ali se trebaju dogovoriti o željama vezanim za ispunjavanje pojedinih potreba.

Antonija Mijatović, dipl. psiholog-prof.