> Ekoškola

ZBRINJAVANJE ORGANSKOG OTPADA

Autor: Lydia Lugar, 6. 3. 2009.

NATJEČAJ «ZBRINJAVANJE ORGANSKIH OSTATAKA»

Udruge «Una Terra» i «Lijepa naša» u suradnji s tvrtkom Agroproteinka d.d. objavile su natječaj za projekte na području zbrinjavanja organskog otpada. Natječaj je bio otvoren od 1.9.2008. do 30.11.2008., a nagrade su dodijeljene 9.2.2009.

Agroproteinka je jedina tvrtka u Hrvatskoj koja se bavi zbrinjavanjem nusproizvoda i ostalog otpada životinjskog podrijetla.

Natječaj je obuhvaćao tri područja: zbrinjavanje nus proizvoda životinjskog podrijetla i uginuća, zbrinjavanje organskih ostataka iz kućanstava, zbrinjavanje organskih ostataka iz slobodne prirode.

OŠ Marije i Line nagrađena je s nagradom u iznosu od 3000,00 kn za projekt na području zbrinjavanja organskih ostataka iz kućanstava. Riječ je o projektu zbrinjavanja organskih ostataka iz školske kuhinje.

PROJEKT: Zbrinjavanje organskih ostataka iz školske kuhinje

U našoj školi učenici imaju mogućnost jesti kuhani topli obrok za užinu, a oni koji ostaju u produženom boravku i za ručak. Nažalost, na njihovim tanjurima često ostaje mnogo hrane. Gotovo svakodnevno se u školskoj kuhinji skupi četrdesetak litara ostataka hrane. Cilj je ovog projekta zbrinuti te ostatke, kako se ne bi bacali.

Još prije 22 godine, 1.10.1986., od kada je počelo kuhanje toplog obroka za učenike, postignut je dogovor između jednog lokalnog seoskog domaćinstava i škole da škola daruje ostatke hrane tom domaćinstvu. Ono ih koristi kao hranu za svinje i perad koje uzgaja.

U međuvremenu su se domaćinstva mijenjala, ali je dogovor sa svakim ostao isti. Trenutno surađujemo sa seoskim domaćinstvom g. Branka Lizzija ( Finida bb, Umag).

Količina organskog otpada u školskoj kuhinji ovim je projektom smanjena za 99 %. Naime, ima nešto organskog otpada koji farma ne preuzima jer nije pogodna hrana za životinje.

Ovaj tjedan: 1937