> Ekoškola

PREVENCIJA ZLOPORABE ALKOHOLA

Autor: Lydia Lugar, 28. 2. 2010.

U tijeku je provedba projekta prevencije zloporabe alkohola za učenike sedmih i osmih razreda. U sklopu navedene inicijative provode se radionice za svako razredno odjeljenje u sedmom i osmom razredu. Planiraju se dva predavanja za roditelje ili skrbnike učenika sedmih i osmih razreda. Predavač će biti dr. Mariza Visintin-Melon, specijalist školske medicine iz Zavoda za javno zdravstvo u Bujama. Predavanja će se organizirati za vrijeme dana otvorenih vrata škole 1. ožujka 2010. u 17 (za roditelje učenika sedmih razreda) i 18 (za roditelje učenika osmih razreda) sati.

PREVENCIJA ZLOPORABE ALKOHOLA

Prema istraživanju svjetske zdravstvene organizacije Hrvatska je na poraznom petom mjestu po količini potrošenog čistog alkohola po glavi stanovnika. U razdoblju od 1995. do 2003. postotak djece koji su se napili više od 10 puta u godini dana porastao je za 5%. Mladi piju znatno rjeđe no odrasli, ali kad piju, u pravilu piju veće količine alkohola i piju kako bi se napili. Oni ne prepoznaju rizik alkohola kao što ne prepoznaju potencijalne opasnosti rizičnih ponašanja uopće. Ovo su neke od činjenica koje su nas navele na poduzimanje aktivnosti kojima pokušavamo utjecati na potrošnju alkohola kod učenika u našoj školi.

U tijeku je provedba projekta prevencije zloporabe alkohola za učenike sedmih i osmih razreda. U sklopu navedene inicijative provode se radionice za svako razredno odjeljenje u sedmom i osmom razredu. Svaki tjedan se održava jedna radionica za jedno odjeljenje u trajanju od 90 minuta, četvrtkom šesti i sedmi školski sat. Projekt je započeo 18. siječnja 2010., a traje do 31. ožujka 2010.

Cilj radionica je poticanje učenika na razmišljanje o štetnosti alkohola. Kroz igranje uloga pokušavamo učenicima približiti posljedice izazvane zloporabom alkohola.

Na kraju projekta provest će se evaluacija kako bi se utvrdilo jesu li učenici usvojili vrijednosti koje su im prezentirane. Prema rezultatima evaluacije izvršit će se planiranje nastavka projekta.

Antonija Mijatović, prof.

Lydia Lugar, prof.