> Ekoškola

PROJEKT "MURVA"

Autor: Lydia Lugar, 13. 2. 2009.

PROJEKT «MURVA»

Uključili smo se u projekt udruga «Lijepa naša» i «Una terra» kojim se želi zasaditi 100 000 sadnica murve (dudova) diljem Hrvatske. Naime, ta je voćka nekad bila uobičajena u cijeloj zemlji, ali danas se još rijetko viđa.

Sadnice uzgajaju poljoprivredne škole koje imaju voćarske smjerove, a sade ih sve zainteresirane eko-škole.

Mi smo naše sadnice dobili među prvima u Hrvatskoj, na Konferenciji o maslinovom ulju, održanoj u Grožnjanu 4.10.2008. Sadnice su eko-školama Istarske županije podijelili Silva Celebrini u ime udruge «Una terra» i Josip Gregac u ime udruge «Lijepa naša». U ime naše škole preuzela ih je Lydia Lugar, koordinatorica programa eko-škole.

Pet sadnica murvi zasadile su područne škole – Babići (2), Kmeti, Murine, Petrovija, u dvorištima njihovih škola početkom studenog 2008. Sadili su ih učenici i učitelji zajedno.

Dana 21.10.2008., u 9 sati, zasadili smo jednu murvu pored hotela Garden Istra. Sadila ju je predsjednica uprave Istraturista Gordana Tomičić, a sadnji su prisustvovali ravnatelj škole, koordinator programa eko-škole, nekolicina učenika iz eko-grupe i eko-patrole, te ispred Istraturista Marijana Grgur (direktorica hotela Garden Istra), Vida Vladimir (odsjek za hortikulturu), Arlen Brozić (pomoćnica uprave), Sonja Laganis (tajnica predsjednice uprave). Gospođa Tomičić je murvi dala ime Istranka.

Istog dana, u 10 sati, zasadili smo murvu na travnjaku pred centralnom školom. Sadili su ih u ime vrtnog centra Ures, Mirjana Živković (računovodstvo) i ravnatelj škole, Mato Vidović. Sadnji su prisustvovali učenici i koordinator programa eko-škole, Lydia Lugar. Murva je dobila ime Ures Vita.

Nešto kasnije, u 11:30 zasađene su još dvije murve na travnjaku iza škole. Sadili su ih gradonačelnik Marinko Blažević te pročelnik ureda za društvene djelatnosti, Dimitrij Sušanj. Sadnji su prisustvovali ravnatelj, koordinator programa eko-škole, učenici i novinari. Gradonačelnik je murvu nazvao Jadranka, a gospodin Sušanj Morer.