> Ekoškola

EUROPSKI DAN BEZ AUTOMOBILA

Autor: Lydia Lugar, 19. 10. 2009.

Ove je godine prvi put u Umagu obilježen Europski dan bez automobila. Dana 22. rujna na sat je vremena, od 7 do 8, za promet zatvorena Školska ulica. Akcija je provedena na inicijativu OŠ Marije i Line, a rezultat je dvogodišnjih istraživanja učenika škole o utjecaju prometa na okoliš.

Europski dan bez automobila obilježava se 22. rujna. To je akcija čiji je cilj  osvješćivanje građana o problemu onečišćenja koje izaziva pretjerana upotreba automobila. Teži se korištenju održivih oblika prijevoza, dakle pješačenju, biciklizmu i korištenju javnog prijevoza.  Ove je godine po prvi put obilježen i u Umagu. Ujutro 22. rujna, od 7 do 8 sati, za promet je bila zatvorena Školska ulica na potezu od Doma zdravlja do Kolodvorske ulice. Učenici i roditelji pozvani su da u školu i vrtić, barem taj dan, dođu pješice.

Grad Umag proveo je na ovu akciju na inicijativu OŠ Marije i Line. Početkom rujna predstavili smo Gradu akciju te probleme vezane uz promet i zagađenje okoliša s kojima se suočava Umag. Na sastanku predstavnika škola, policije i Grada, 17. rujna, donijeta je odluka o obilježavanju Dana bez automobila zatvaranjem Školske ulice u vrijeme kad je ona najprometnija. Slijedeći dan je održana prezentacija istraživanja o odnosu prometa i okoliša, koje su provodili učenici OŠ Marije i Line tijekom protekle dvije godine, za novinare te predstavnike Grada, policije, dječjih vrtića i talijanske OŠ.

Prezentacija istraživanja održana je i za učenike TOŠ „Galileo Galilei“ 24. rujna.

Slijedi sažetak provedenih istraživanja.

Anketom o načinu dolaska učenika u školu utvrđeno je da veliki dio njih roditelji voze u školu automobilima. Većina njih ne putuje zajedno sa svojim kolegama, već roditelji voze isključivo svoju djecu. Time se povećava broj automobila i stvara prometna gužva što povećava zagađenje okoliša.

Drugo istraživanje pokazalo je najveću frekvenciju prometa na ulicama oko škole u vrijeme kad učenici dolaze u školu. Mjerenjem buke u tim ulicama ustanovljeno je da je ona tada veća od dozvoljene prema Pravilniku o najvišim dopuštenim razinama buke u sredini u kojoj ljudi rade i borave (NN 145/04). Buka negativno djeluje na čovjeka, ugrožavajući njegovo zdravlje. Buka od 65 dB pa do 90 dB može izazvati suženje žila, pojačano znojenje te ubrzano disanje. Dugotrajna izloženost buci, osim oštećenja sluha, utječe i na promjenu ponašanja izazivajući agresivnost.

Analizom sastava tla i mora ustanovljena su zagađenja opasna za žive organizme. Tlo uz prometnice sadrži nitrite (NO2-) koji su otrovni za ljude i životinje, a more ima previsoku pH vrijednost za žive organizme (može uzrokovati njihovo uginuće).

Ovaj tjedan: 1955