Projekt "Što se u moru skriva? Cosa nasconde il mare?"

Autor: Jelena Paić, 20. 1. 2023.

Jedan dan s umaškim ribarima 2. a razreda u sklopu projekta „Što se u moru skriva? Cosa nasconde il mare?“

Pod "više" pročitajte izvještaje učenica Eme Zakinje i Lane Sambol.

„ŠTO SE U MORU SKRIVA? COSA NASCONDE IL MARE?“

POSJET RIBARSKOM GATU, RIBARSKOM BRODU

Danas smo s učiteljicom posjetili luku u Umagu.

Ribar nam je pokazao nekoliko ribarskih brodova i rekao je da su delfini zaštićena vrsta.

Delfini često pokidaju mreže i naprave veliku štetu. Pričao je o ribi i rekao da je riba list jako ukusna riba. Govorio nam je o ribarskim mrežama i pokazao one kojima lovi razne vrste riba i mrežu za srdele. Pričao je o ribi pauk da je opasna riba je se možemo ubosti na otrovnu bodlju.

Riba pauk se može jesti, ali treba odrezati tu otrovnu bodlju.

Jednom mu se dogodila nezgoda na moru. Mali se brodić zabio u njihov brod i napravio veliku štetu.

Objasnio nam je da brod ima satelitsko praćenje koje mora uvijek biti upaljeno da policajci mogu vidjeti gdje se brod nalazi. Ne smiju ga ugasiti jer mogu dobiti kaznu.

U slučaju da brod potone, imaju na brodu čamac za spašavanje koji može spasiti najviše 25 ljudi.

Brod ima uže pomoću kojeg zavežu brod za stup, rivu, kad su u luci.

Vidjeli smo sidro i ribar nam je objasnio da je to jako staro sidro.

Na kraju nam je ribar svima dao po jednu školjku.

Svi smo se skupa slikali za uspomenu. Pozdravili smo ribara i vratili se u školu.

Ema Zakinja, 2. a

POSJET RIBARSKOM GATU, RIBARSKOM BRODU

Dana, 12.1.2023. bili smo na rivi. Tamo smo vidjeli barke i jednog čuvjeka koji se bavi ribolovom.

Taj ribar nam je ispričao kako se lovi riba. Pokazao nam je kako i čime se lovi riba. Vidjeli smo razne mreže za lov ribe, a sve su velike. Ribar nam je pokazao mreže za lov morskih pasa i sardela. Čuli smo puno zanimljivih stvari.

Naučili smo da se pod punim mjesecom ne hvataju sardele. Kada je puni mjesec sardele vide mrežu i bježe od nje. Mreža je dva metra duboko u moru, na toj dubini se hvataju ribe. Ribar mora paziti na veličinu ribe. Ribu list ako je manjaod 15 cm mora vratiti u more.

Na brodu se nalazi radar. Pomoću njega ribar može vidjeti ako su drugi brodovi oko njega kad je magla.

Postoji i mreža za skupljanje školjki.

Dobili smo lijepe školjke.

Proveli smo lijepo jutro na rivi. Bilo je zanimljivo i poučno.

Bilo mi je lijepo.

Lana Sambol, 2. a