Mjesec hrvatske knjige - natjecanje

Autor: Jelena Paić, 25. 11. 2022.

Natjecanje u čitanju naglas povodom Mjeseca hrvatske knjige u organizaciji Školske knjižnice i Aktiva Hrvatskoga jezika

„Mjesec hrvatske knjige“ tradicionalna je i najveća manifestacija  u Hrvatskoj posvećena knjizi, knjižarstvu i knjižničarstvu. Od 15. listopada do 15. studenoga u mnogim hrvatskim knjižnicama, pa tako i našoj, održavaju se brojni programi – izložbe, susreti s piscima, predavanja, radionice, kojima je cilj približiti knjigu korisnicima.

Od ove školske godine naše knjižničarke vode Čitateljski klub „Od Melite do Matilde“ pa su učenici pročitali zadane  knjige hrvatskih autora i riješili Nacionalni kviz za poticanje čitanja u organizaciji Hrvatskog centra za dječju knjigu i Odjela za djecu i mladež Knjižnica Grada Zagreba. Iz svake školske i narodne ili gradske knjižnice biraju se finalisti pa se tako Gita Muzić, 5. c, iz naše škole našla na popisu finalista. Finalisti su bili pozvani na završnu svečanost 15. studenoga u Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu u Zagrebu, gdje su neki učenici, slučajnim odabirom osvojili glavnu i utješne nagrade.

Programski odbor Mjeseca hrvatske knjige 2022. na 1. sjednici, održanoj 12. travnja 2022. godine, odlučio je da ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige bude posvećen mladima jer je upravo 2022. godina proglašena Europskom godinom mladih.

U srijedu, 16. studenoga okupili smo se u Plavoj dvorani kako bi još jednom aktivnošću, natjecanjem u čitanju naglas 5. razreda, obilježili Mjesec hrvatske knjige. Organizatori su Aktiv hrvatskog jezika i Školska knjižnica. Dragovoljni natjecatelji, učenici 5. razreda odabrali su djelo koje su nam ukratko predstavili i pročitali naglas ulomak iz djela.

Povjerenstvo, odnosno  profesorice hrvatskoga jezika i knjižničarke, vrednovale su:

- kreativnost uvodnog dijela

- kreativnost javnog nastupa

- izražajnost u nastupu

- primjerenost teksta uzrastu i

- sveukupni dojam.

Tara Radočaj Medojević, natjecateljica iz 5. a razreda, mentorica: Valentina Sivak,  prof.

Iz 5. a razreda natjecala se Tara Radočaj Medojević, Asja Bajranović i Mila Piškur natjecateljice su 5. c razreda, dok su Nika Đukić i Tomo Mirković natjecatelji 5. d razreda.

Asja Bajramović, 5. c

Mila Piškur, 5. c, predstavlja Gorski dnevnik Pauline P.

Nika Đukić, 5. d, tijekom nastupa

Tomo Mirković, 5. d, predstavlja Družbu Pere Kvržice

Na kraju su nastupali učenici 5. e razreda: Lina Kruševljanin, Dominik Slavujević, Sara Šćulac i Amar Halilović.

Učenici 5. e razreda

Povjerenstvo je odlučilo da treće mjesto osvajaju Nika Đukić i Mila Pištur, drugo mjesto osvojio je Tomo Mirković, a najbolja je bila Sara Šćulac. Učenike, osvajače 2. i 3. mjesta, pripremila je prof. Mirela Jovičić, a pobjednicu je pripremila Isidora Stupar, prof. Pobjednici su na dar dobili knjigu Mirele Jovičić „Donositelj kamena“ i čokolade.

Tekst: Jelena Paić, prof. i dipl. knjižničar

Foto: Maja Lalić, mag. knjižničarstva