Autor: Jelena Paić, 22. 11. 2022.

Prvi LTTA sastanak - Aktivnosti učenja, poučavanja i              usavršavanja za učitelje

Mjesto: Craiova, RUMUNJSKA

Trajanje: od 14. do 17. studenoga 2022.

Erasmus+ projekt “Let’s All Go to the Theatre of European Dreams” službeno je započeo u prosincu 2021. godine, no zbog izlaska francuske škole iz Partnerstva i pridruživanju škole iz Iraklije (Grčka) u lipnju ove godine, projektne aktivnosti su krenule tek u kolovozu ove godine s prvim Međunarodnim radnim sastankom (1. Kick-off Meeting) u Vanu, u Turskoj. Trajanje projekta je predviđeno do lipnja 2024. godine,

ASOCIATIA CONTAB ETIC EXPERT, neprofitna organizacija iz Rumunjske, glavni je nositelj i koordinator ovog projekta. Ostale partnerske škole, uz našu školu, su škole iz: Bugarske, Turske, Grčke, Velike Britanije i Malte. Neke od škola sudionica, poput naše, imaju višegodišnje iskustvo u međunarodnim projektima, a nekima je ovo prvo sudjelovanje u Erasmus projektu.

Na Aktivnostima učenja, poučavanja i usavršavanja (LTTA) u Craiovi, Rumunjska, našu školu su predstavljale: prof. savjetnik Alenka Banić Juričić, školska koordinatorica projekta i učiteljica engleskog jezika, prof. Martina Baljak, zamjenska koordinatorica i učiteljica talijanskog jezika, te Manda Vuk, vjeroučiteljica. Projektne aktivnosti su trajale ukupno tri dana, a dva smo dana provele na putu, putovanju na odredište i povratku kući. U nastavku slijedi pregled projektnih aktivnosti po danima:

Dan 1., 13. studenoga 2022.

Ranu zoru i veliki dio jutra otišao je na putovanju od Umaga do zračne luke Treviso iz koje smo zrakoplovom putovale u Bukurešt, glavni grad Rumunjske. Popodne smo provele u upoznavanju tromiljunskog grada koji se diči najvećom zgradom Parlamenta u Europi te kojega popularno zovu “Pariz istoka”.

1. dan - radni sastanak

Dan. 2, 14. studenoga 2022.

U jutarnjim satima krenuli smo organiziranim prijevozom iz Bukurešta za Craiovu i smjestili se u predivan barokni hotel “Royal” u centru grada.

U popodnevnim satima održan je radni sastanak s članovima i osnivačicom neprofitne nevladine udruge ASOCIATIA CONTAB ETIC EXPERT iz Craiove. U večernjim satima posjetili smo starogradsku jezgru ukrašenu brojnim božićnim lampicama i blagdanskim ukrasima. Rečeno nam je da je Božićni sajam jedan od turističkih aduta grada koji broji oko 200.000 stanovnika, a tijekom studenoga, prosinca i siječnja ukrašen je s preko dva milijuna svjetlećih lampica.

Ugođaj Božića - pravoslavna ortodoksna crkva

Dan 3., 15. sudenoga 2022.

U prijepodnevnim satima održana je radionica na temu primjene Boalove metodologije u obrazovanju “Forum kazalište” i “Kazalište potlačenih”, brazilskog dramaturga i kazališnog pedagoga Augusta Boala, koju čini petstotinjak metoda i igara za rješavanje problema i konfliktnih situacija među vršnjacima jačanjem samopouzdanja te suzbijanjem različitih oblika neprimjerenog ponašanja. Voditeljica radionice nam je pokazala neke od igara koje možemo koristiti za rješavanje konflikata u razredu, a svi sudionici bili su aktivno uključeni u radionicu preuzimajući uloge nasilnika, žrtve  medijatora (posrednika) ili promatrača. U popodnevnim satima organiziran je povijesno-kulturni obilazak grada te smo posjetili Muzej povijesti, Etnografski muzej i drugi najveći park u Europi izgrađen po uzoru na Bulonjsku šumu u Parizu - “Nicolae Romanescu” park. Navedeni park  je proglašen povijesnom znamenitošću s obzirom na to da se u njemu nalazi Viseći most sagrađen od 1901. Do 1902. godine, čiji su dijelovi dopremljeni iz Pariza te potom sastavljeni.

Upute za radionicu

Radionica Boalove metode: Kolumbijska hipnoza

Grupna fotografija u  parku "Nicolae Romanescu"

Dan 4., 16. studenoga 2022.

Tijekom jutarnjeg radnog sastanka posjetili smo Muzej umjetnosti “Jean Mihail”, smješten u palači ukrašenoj stepenicama iz mramora iz Carrare, svilenim tapetama iz Lyona, svijećnjacima izrađenim od muranskog stakla, oslikanim stropovima te brojnim venecijanskim ogledalima. Nakon upoznavanja s djelima lokalnih rumunjskih slikara i kipara, prošetali smo Botaničkim vrtom koji čini dio Sveučilišta u Craiovi.

Navečer smo se družili na Gala večeri uz tradicionalne rumunjske pjesme i plesove u najstarijem hotelu u mjestu, hotelu “Minerva” tijekom koje su nam uručene Potvrde o sudjelovanju na projektnim aktivnostima usavršavanja.

Uručenje Monografije Grada Umag na svečanosti podjele priznanja

Dan 5., 17. studenoga 2022.

Putovanje iz Rumunjske do Trevisa (Italija) te kući u Umag.

Autorica teksta:

prof. Alenka Banić Juričić, školska koordinatorica projekta