Manifestacija

Autor: Maja Lalić, 20. 10. 2022.

Utrka mira -

najveća mirovna štafetna utrka na svijetu stigla i do naše Škole

U četvrtak, 20. listopada 2022. učenici naše Škole imali su priliku družiti se i trčati s trkačima Utrke mira te čuti njihove dobre želje za boljim svijetom.

Utrka mira (Peace Run) je najveća mirovna štafetna utrka na svijetu, koja se održava svake godine i ima za cilj promicanje međunarodnog prijateljstva i razumijevanja. Trkači, putujući kroz više od 150 zemalja svijeta, nose upaljenu baklju čiji plamen simbolizira ljudsku težnju za životom u harmoniji te je predaju iz ruke u ruku stanovnicima tisuća mjesnih zajednica kroz koje prolaze.

Utrku mira je utemeljio Sri Chinmoy 1987., a u Hrvatskoj se održava od 1989. godine.

Poruka Utrke Mira je vrlo jednostavna: ako možemo trčati zajedno u miru i skladu, tada možemo zajedno živjeti u miru i prijateljstvu! Svatko od nas može promijeniti svijet - dajući živući primjer drugima i čineći simbolično prvi korak! U tom duhu možemo trčati sa bakljom, prenijeti je nekoliko kilometara ili je samo primiti i dati dalje - svaki korak se računa.

Tekst preuzet s URL: https://www.peacerun.org/hr/

Učenici naše škole su sa svojim učiteljima pripremili kratak kulturno-umjetnički program, a kroz program su nas vodili osmaši Lana Pendeš i Gabrijel Jurjak. „Odu radosti“ na bumvokersima izveli su učenici 7. d razreda  uz vodstvo učiteljice Mirele Zemčak.

Voditelji Lana Pendeš i Gabrijel Jurjak

Učenici 2. a razreda pod vodstvom učiteljice Aurike Matković nastupili su s folklornom točkom, tradicijskim plesom „Šete paši“ i recitacijom „Ča?“, koju su recitirali: Ema Erlić, Leon Ćordić, Hana Radočaj i Neva Ključarić

Najbolje literarne radove na temu mira, prijateljstva i tolerancije pročitale su učenice koje su pripremili učitelji Aktiva hrvatskoga jezika: Melani Mandić pod mentorstvom mag. Valentine Sivak, Sara Grlica pod mentorstvom mag. Stelel Miloš i Lara Dragan pod mentorstvom Božidara Cvenčeka, mag.

Na istu temu naši učenici su izradili likovne radove pod vodstvom učiteljica Danice Sardelić i Sabrine Fatorić Bertović, a izložbu radova možete razgledati u školi.

Poruke mira na engleskom, talijanskom njemačkom i španjolskom jeziku napisali su učenici predmetne nastave: Antea Hanzl, Nika Demark, Aurora Djidoda, Karlo Šimić, Ema Paić Hrbat, Amadou Michel Conteh, Matej Topalović, Oliver Galović, Vid Kovačić, Luna Mijanović, Stiven Miljević, Mehmed Međedović, Nikola Bjelajac, Nika Valečić, Keisha Kučina Kraljević, Korina Šverko i Gabrijel Jurjak. Pripremile su ih njihove profesorice stranih jezika: Darija Barbić, Alenka Banić Juričić, Tamara Kleut, Marina Jurišević, Tea Kolarić Deklić i Tea Šimić.

Evo nekih poruka:

Karlo Šimić, 7. a: Let your torch light up the world with peace!

Ema Paić Hrbat: The light of peace and leave is always welcome. La luce della pace e dell'amore è sempre benvenuta.

Amadou Michel Conteh, 8. d: Peace is like water, you only realise how much it's important when you don't have any.

Matej Topalović, 8. d: Peace can't be measured when you spread the message about it.

Oliver Galović, 7. c: La vita è un percorso di pace, amore e compresione.

Vid Kovačić, 7. c: Dobbiamo fare nuove amicizie, non guerre.

Luna Mijanović, 7. c:  Respeta los como te respetan a ti.

Stiven Miljević, 7. c: Rispetta e apprezza chi è diverso da te.

Ravnateljica Sanja Zakinja sa štafetom

Učenici Posebnog odjela s porukama mira

Foto: Maja Lalić

Izložba učeničkih radova na temu mira, mentorica: Danica Sardelić, prof.

Siria Berber i Lana Španjol, 8. a; mentorica: Sabrina Fatorić Bertović, prof.

Mia Bubnič, 5. b; mentorica: Sabrina Fatorić Bertović, prof.

Angela Efremov, Tara Radočaj Medojević i Rafael Karl, 5. b ; mentorica: Sabrina Fatorić Bertović, prof.

Sevilla Baronica, Tena Tropšek i Sara Korotaj, 5. b ; mentorica: Sabrina Fatorić Bertović, prof.

Grupni radovi učenika 5. b, mentorica: Sabrina Fatorić Bertović, prof.

Zahvaljujemo učiteljicama razredne nastave koje su sa svojim učenicima na transparentima odaslale poruke mira i učiteljima Glazbenog odjela koji su se pobrinuli za glazbu. Učitelji Vedrana Gržinić i Dražen Lekšan pripremili su naše istaknute sportaše koji su dočekali maratonce, trčali s njima i nosili baklju mira.

Voditelje Lanu i Gabrijela pripremile su knjižničarke Maja Lalić i Jelena Paić, napisale konferansu te zabilježile sve što vidite.

Maratonci su se obratili svim nazočnima, pogotovo učenicima koji su morali po govoru maratonaca pogoditi iz koje zemlje dolaze. Na samo kraju predali su štafetu ravnateljici te pozvali sve učenike da s njima trče jedan krug na igralištu.