Podjela svjedožbi

Autor: Maja Lalić, 5. 7. 2022.

Svečana podjela svjedodžbi osmašima

U ponedjeljak, 4. srpnja 2022. u 19:00 sati u dvorištu škole upriličena je svečana podjela svjedodžbi učenicima osmih razreda. Dvadeset i osmero učenika, odličnih svih osam godina, nagrađeno je vrijednim knjigama, a učenicima generacije proglašeni su Barbara Jeger i Albion Haxhijaj. Petero učenika je također završilo glazbeno obrazovanje te su i njima podijeljene svjedodžbe Glazbenoga odjela.

U kulturno-umjetničkom dijelu programa učenici 8. razreda na odlasku izveli su Bring Me Little Water, Silvy pod vodstvom Mirele Zemčak te učenice Glazbenoga odjela Ema Palić i Emma Vojnić, a njih su pripremili Vjekoslav Crnobori i Jovana Vučević.

Dirnuli su nas govori učenika generacije Barbare Jeger i Albiona Haxhijaja koji su se prisjetili svojega školovanja, svojih učitelja i prijatelja. Za završnu riječ nazočnima se obratila ravnateljica Sanja Zakinja koja je, u emotivnom govoru, ispratila naše učenike. Donosimo dio njenog govora:

"Krenimo brojkom. Upravo smo ispratili brojnu generaciju osmaša njih 110 - 54 djevojčice i 56 dječaka.

Uloga škole je bila da im otvorimo vrata kroz koja se oni ne boje izaći u novi drugačiji svijet od ovog osnovnoškolskog i to smo, vjerujem ,uspješno odradili. Tijekom ovih osam godina naučili smo ih čitati, pisati, računati, promatrati i promišljati o svijetu oko njih, promjenama u društvu, donositi i stvarati osobne stavove i nadasve pomogli, naravno uz vas roditelje, u stvaranju mladih samosvjesnih i odgovornih osoba. Bili smo svjedoci njihove radosti, tuge, prvih ljubavi…

Znam, ovaj period njihova odrastanja je teško prihvatiti – jedan dan su tako odrasli, a već sljedeći trenutak ranjiva malena djeca za koju imamo potrebu samo da ih zaštitimo od svih nedaća koje nosi život. Važno je, dragi roditelji, sada ih poduprijeti u njihovim htijenjima i željama, usmjeravati ih … stoga, ne sputavajte ih, vjerujte im, svoj strah zadržite za sebe, potičite ih da upišu one smjerove koje žele, ali istovremeno  tražite od njih odgovornost, zrelost u promišljanju… Vjerujem da će tada vaša, a još koji trenutak i naša djeca, biti zadovoljni svojim odabirom, mnogi će upravo u srednjoj školi procvjetati jer će se baviti i učiti ono što vole.

Ova generacija osmaša puno je proživjela u osnovnoj školi, što je rijetko koja generacija do sada. Prošli su zajedno s nama štrajk učitelja, iskusili sve razmjere Covid epidemije, preko noći preši na nastavu na daljinu i izvrsno se snašli, stoga vjerujem u njih, jaka su to i snažna djeca!

Život nije lagan za nikoga od nas…Važno je ustrajati na putu ostvarivanja svog cilja i iznad svega vjerovati u sebe. Samopouzdanje će vam pomoći da se osjećate snažnim i hrabrima da nešto učinite i promijenite u svom životu. I ne zaboravite, za sve je potreban trud i rad.

I zato, dragi naši osmaši, ne bojte se raširiti svoja krila – cijeli svijet je pred vama. Poletite u nove životne avanture, ne bojte se jer uz vas su uvijek Vvši roditelji i mi vaši učitelji. Sretno vam u otkrivanju nekih novih svjetova, novih prijateljstava i ljubavi."