Humanitarne aktivnosti

Autor: Jelena Paić, 9. 3. 2022.

Humanitarne aktivnosti u našoj školi

Prošli tjedan smo u školi započeli humanitarnu akciju koju je pokrenula Udruga Istra pomaže sa sjedištem u Puli, a djeluje na području čitave Istri. Prikuplja se humanitarna pomoć za Ukrajinu. Prva humanitarna pomoć s područja Istre krenula je već u subotu. Koordinator za područje Umaga je ravnateljica TOŠ „Edmondo de Amicis“ Katia Šterle.

Poveznica na grupu je:

Pozivam sve roditelje i učenike da se aktivno uključe u humanitarnu akciju te da svatko, prema svoji mogućnostima, izabere jedan ili dva artikla s popisa i donese u školu. Kutije u holu su već spremne, a neke i pune, za odlaganje prikupljene pomoći.

1. Prošli tjedan smo u školi započeli humanitarnu akciju koju je pokrenula Udruga Istra pomaže sa sjedištem u Puli, a djeluje na području čitave Istri. Prikuplja se humanitarne pomoć za Ukrajinu. Prva humanitarna pomoć s područja Istre krenula je već u subotu. Koordinator za područje Umaga je ravnateljica TOŠ „Edmondo de Amicis“ Katia Šterle.

Poveznica na grupu je:

Popis stvari koje se prikupljaju:

Voda u bocama
Toaletni papir
Paste i četkice za zube
Vlažne maramice
Sapun
Dječja hrana  u prahu za dojenčad
Konzerve
Suha hrana s dužim rokom trajanja
Čokolade do 100g
Suhi keksi
Kompleti prve pomoći
Flasteri
Zavoji
Komprese
Baterijske svjetiljke
Pur pjena…

I puno još drugih stvari koje su potrebne za preživljavanje.

Zahvaljujem svima koji će se odazvati….

…. Gdje je nestala ljubav, poštovanje….? Oprostite na ovom osobnom izljevu tuge i gorčine…. Ne tako davno i mi smo bili na njihovom mjestu… Zajedno smo jači, hrabriji, empatičniji stoga budimo pozitivni.

I ovo nije jedina humanitarna akcija kojoj se priključuju naši učenici i učitelji, a samim time i vi roditelji.

2. Lions klub iz Novigrada pozvao je škole Bujštine da im se pridruže u sakupljanju starih dioptrijskih naočala. To su naočale koje stoje u nekim Vašim ladicama i policama i skupljaju prašinu, Vama ne služe, a mogle bi pomoći potrebitima. Naime, nakon što se naočale prikupe određuje se njihova dioptrija i šalju se u siromašne zemlje Afrike. Nadam se da ćete se priključiti. Akcija traje kroz ožujak i travanj.

3. Pretpostavljam da ste svi čuli za Marijine obroke. Učiteljica Manda Vuk je koordinator za našu školu. Humanitarna udruga Marijini obroci (eng. Mary’s Meals) trenutno prehranjuje 2 058 099 djece u najsiromašnijim zemljama, a sa samo 132 kuna može se nahraniti jedno dijete tijekom cijele godine. Marijini obroci osiguravaju jedan kuhani obrok u školi, a većini djece to je često i jedini obrok u danu.

Učenici petih razreda Osnovne škole Marije i Line pridružili su se velikom humanitarnom projektu Marijinih obroka te kroz aktivnosti i volontiranje uče kako zajedno preobraziti živote siromašne djece diljem svijeta.

Učenici su odlučili odreći se barem jednog slatkiša ili grickalice te taj novac staviti u kasice Marijinih obroka koje se nalaze u učionicama petih razreda. Akcija traje od ožujka do lipnja u učionicama petih razreda.

Učenici petih razreda  na satovima Vjeronauka će:

Odgledati dokumentarni film „Dijete 31“ koji će ih potaknuti na razmišljanje kako pomoći drugoj djeci.
Pripremiti prospekt s potrebnim informacijama o djelovanju humanitarne udruge Marijini obroci.
Izraditi razredne plakate i pripremiti  razrednu kasicu.
Izraditi razrednu igru memory  preko koje mogu upoznati zemlje u kojima djeluju Marijini obroci.
Kroz samostalne projekte predstavljati zemlje i educirati druge učenike o djelovanju u tim zemljama.
Urediti školski pano kolažima fotografija udruge Marijinih obroka.

Sanja Zakinja, ravnateljica