Erasmus+ mobilnost

Autor: Jelena Paić, 12. 12. 2023.

Koordinatorica Erasmus+ projekta Alenka Banić Juričić i knjižničarka Jelena Paić provele tjedan dana na Malti i pobliže se upoznale s radom privatne škole Newark School Malta

U sklopu Erasmus+ KA1 programa „Povežimo se! (Let's Connect!)“ Alenka Banić Juričić, prof. savjetnica, i Jelena Paić, prof. i dipl. knjižničar, otputovale su na job shadowing na Maltu od 26. 11. do 3. 12. 2023. godine. Newark School iz Malte je nama već poznata škola partner iz Erasmus+ KA2 projekta „Let' s All Go to the Theatre of European Dreams“.

Newark School Malta jedna je od tri privatne škole obitelji gospođe Rosanne Galea. Osim navedene škole koja je smještena u Sliemi, u njihovom su vlasništvu još dvije privatne škole u Floriani, jedna za obrazovanje odraslih nakon što završe jedanaest razreda, a druga za učenje engleskoga jezika za strance. Direktorica Newark School je kćer gđe Rosanne Galea. Inače na Malti postoje javne, državne škole, u vlasništvu crkve i privatne škole.

Plaže u Sliemi

Pogled iz Vallette

Prvoga dana, u ponedjeljak, 27. 11. 2023., dočekala nas je ravnateljica gđa Suzanne Garroni koja nam je predstavila rad škole. Newark School je osnovna škola koju pohađaju učenici od 5 do 16 godina starosti i jedna je od šest privatnih škola na Malti. Nakon završetka školovanja učenici polažu državni ispit. Škole u vlasništvu crkve su besplatne, a financiraju se i od donacija roditelja. Iako je vrlo teško upasti u takvu školu, ravnateljica Suzanne smatra da učenici bolje obrazovanje stječu u državnoj školi. Godišnja članarina Newark School iznosi 3.600,00 eura, što je  svrstava među jeftinije privatne škole na Malti. Izvannastavne aktivnosti, terenska nastava, udžbenici i školske uniforme se dodatno plaćaju.

Nastava se održava na engleskom jeziku, a učenici uz engleski uče malteški, talijanski i francuski jezik. Školu pohađa 211 učenika, od kojih je više od 90% stranaca, a zastupljeno je 48 nacionalnosti. U 7. i 8. razredu, kada učenici imaju 11 i 12 godina, počinju s učenjem talijanskoga ili francuskoga jezika. Nastava traje do 13:30 sati, a nakon nastave učenici pohađaju razne izvannastavne aktivnosti, među kojima su zastupljene i sportske aktivnosti.

Jednoga dana obišle smo knjižnicu koja je smještena u maloj prostoriji bez računala. Od gospođe Svetlane, asistentice u nastavi koja je inače magistra knjižničarstva, doznali smo da je ona zaslužna za lijepo uređenje knjiga po policama i poticajnih fraza koje su posvuda i koje učenike potiču na čitanje. Od ravnateljice smo doznale da svaki razred posjećuje knjižnicu i s učiteljem bira određenu knjigu za čitanje koju obrađuju na satu lektire, a ona učenike stalno podsjeća da je čitanje dio zadaće.

Pratile smo nastavu talijanskoga jezika i engleskoga jezika u različitim dobnim skupinama. Oduševila nas je nastava učiteljice Nade koja je iz Srbije i drži sate razredne nastave. Razina engleskoga njenih učenika je vrlo različita, od onih koji odlično vladaju jezikom do onih koji su tek doselili na Maltu iz raznih krajeva svijeta i tek sada uče engleski. Kako bi svoje učenike što više zainteresirala za nastavu engleskoga jezika, kroz igru osmišljava Funny sentences, rečenice na engleskom jeziku koje vrve greškama pa učenici uče kroz igru. Za svakoga učenika izradila je svoju brošuru koja im pomaže u učenju. Škola nema svoju kuhinju pa učenici nose hranu sa sobom, a svi jedva čekaju veći odmor da se mogu otići igrati na igralište koje se nalazi na krovu škole.

Erasmus+ kutak u školi

Knjižnica i ostali detalji u školi

Newark School Malta predstoji bolja budućnost jer je u izgradnji nova škola koja će vrata učenicima otvoriti za cca 3 godine, a čije će učionice biti prostranije, modernije i bolje opremljene. Uz školu se gradi i sportsko igralište. Vjerujemo da im je u planu i veća školska knjižnica kakvu obično imaju državne škole.

Mdina nas je podsjetila na Dubrovnik

Zaključile smo da je izvođenje nastave u jednoj multinacionalnoj školi u kojoj je razina znanja učenika istog razrednog odjeljenja vrlo različita, kao i razina usvojenosti engleskog jezika, doista velik izazov za sve učiteljice koje tamo predaju, a koje također dolaze iz svih krajeva Europe. Također smo dobile neke ideje koje ćemo svakako primijeniti u našem radu na satovima i u čitateljskim klubovima.

Karakteristični balkoni na Malti

Žalosno je što se u Sliemi i St. Julan'su ruše stare zgrade i grade novi neboderi

Prekrasna uvala u St. Julian'su

Tekst: Jelena Paić, prof. i dipl. knjižničar