Radionice za učenike

Autor: Jelena Paić, 10. 11. 2023.

U našoj školi 10. 11. 2023. održane radionice za učenike unaprjeđenja negrađevinskih mjera upravljanja rizicima od poplava u Republici Hrvatskoj pod nazivom VEPAR - Vodno-Ekološko Praćenje, Analize i Rješenja

Hrvatske vode i Državni hidrometeorološki zavod zajednički provode projekt unaprjeđenja negrađevinskih mjera upravljanja rizicima od poplava u Republici Hrvatskoj pod nazivom VEPAR - Vodno-Ekološko Praćenje, Analize i Rješenja.

Projekt je sufinanciran je od strane Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj, a pokrenut je s ciljem prevencije katastrofalnih poplavnih događaja. Provedbom Projekta će se, kroz 11 potprojekata, osigurati i sistematizirati nedostajući podaci vezani za slivove, vodotoke, regulacijske i zaštitne vodne građevine, modernizirati i dograditi mreža hidroloških mjernih postaja, poboljšati prognostički modeli, izraditi i poboljšati studije upravljanja rizicima od poplava, nabaviti potrebna oprema za provedbu mjera obrane od poplava te educirati i informirati javnost.

U okviru „Projekta unaprjeđenja negrađevinskih mjera upravljanja rizicima od poplava u Republici Hrvatskoj – Potprojekta G – Unaprjeđenje sustava za informiranje javnosti i educiranje dionika, započela je provedba radionica za djecu i građanstvo. Ciklus edukativnih radionica, ima za cilj povećati razinu znanja dionika o negrađevinskim mjerama i podići svijest o potrebi kontinuirane provedbe i unaprjeđenja preventivnih mjera, koje uz građevinske mjere postaju sve važnijim segmentom obrane od poplave uslijed klimatskih promjena.

Za potrebe provedbe radionica izrađeni su tematski edukativni sadržaji i materijali, poput slikovnice, društvene igre, edukativne makete za praktičnu vježbu. Uz ostale promotivne sadržaje projekta VEPAR, prigodni edukativni materijali će se podijeliti sudionicima radionica na kojima će se prezentirati problematika klimatskih promjena i učestalosti poplavnih događaja, koncept života uz rijeke, razumijevanje očuvanja poplavnih područja i staništa kao „zelenih“ rješenja u obrani od poplave, zeleno-plave infrastrukture, pitanje gradnje i izbora zemljišta, značaj praćenja prognoza i vodostaja te mjera samozaštite prije, za vrijeme i nakon poplava.

U organizaciji samih radionica, kao i svih potrebnih aktivnosti koje prethode radionici (izrada plakata, oglasi na lokalnom radiju,..) sudjeluje konzultant K&K PROMOCIJA d.o.o., Zagreb.

Aleksandar Kružić, Hrvatske vode