Obilježavanje

Autor: Maja Lalić, 27. 9. 2023.

Obilježili smo Europski dan jezika - 26. rujna

Europski dan jezika temelji se na inicijativi Vijeća Europe od 6. prosinca 2001. godine, a od tada se obilježava 26. rujna svake godine.  Vijeće Europe je kao jedan od svojih ciljeva proglasio trojezičnost, što znači da bi svaki građanin Europe rebao aktivno govoriti, osim svog materinjeg jezika, još dva strana jezika. Naša škola nudi mogućnost učenja nekoliko stranih jezika: engleskog, talijanskog, njemačkog i slovenskog, kako bi pripremili učenike na sve izazove koje im život donosi.

Obilježavanjem Europskog dana jezika želi se upozoriti javnost na važnost učenja jezika u bilo kojoj životnoj dobi, u školi ili izvan nje, za potrebe posla ili u privatne svrhe. Također, želi se promicati bogatu jezičnu i kulurnu raznolikost Europe.

Aktiv stranih jezika i koordinatorica za ovu godinu, učiteljica Sara Dabić organizirali su prirebu povodom Europskog dana jezika na terasi Škole s početkom u 11:45 sati.

Voditelji programa: Karlo Šimić (8. a) i Aulona Elshanaj (8. a)

Učenik 3. razreda i učenica 2. razreda iz PŠ Kmeti izrecitirali su pjesmicu koja je u orginalu napisana na albanskom jeziku. Na engleski i talijanski prevele su učiteljica Darija Barbić i Martina Baljak. Učenike je uvježbala učiteljica Smiljka Šantek Mekinić uz pomoć učiteljica stranih jezika.

Učenice i učenici 5. c i 5. e razreda opisali su nam svoje najdraže voće na njemačkom jeziku koje je uvježbala učiteljica njemačkog jezika, Tea Šimić.

Učenici 6. b razreda izveli su kratak igrokaz na engleskom jeziku o neobičnim željama za budućnost, a pripremila ih je učiteljica Sara Dabić.

Odgovor na pitanje čemu toliko šarenog cvijeća na livadama dali su nam učenici 3. a razreda pod mentorstvom učiteljice Jasenke Ružić. smiley

Neke zanimljivosti o jezicima otkrili su nam učenici 4. c razreda a pripremila ih je učiteljica Renata Kmet.

Kreativna učenica 5. c razreda Lara Jerman napisala je pjesmice na četri jezika - njemačkom, engleskom, talijanskom i hrvatskom. Uvježbale su je mentorice Darija Barbić, Tea Šimić i Jasenka Ružić. Crteže su izradile Lara Jerman i Lina Franić.

Učenici 3. b razreda otpjevali su nam veselu pjesmicu o šefovom autu i probušenoj gumi na talijanskom jeziku. Pripremila ih je njihova učiteljica talijanskog jezika Iva Tonello.

Svima nam je poznat izraz da kiša lije kao iz kabla, a učenice i učenici 5. c i 5. e razreda predstavili su nam kako taj izraz zvuči na drugim jezicima. Pripremile su ih učiteljice Martina Baljak, Sara Dabić, Jasenka Ružić i Tea Šimić.

Učenici 5. b, 5. c, 6. a i 6. b razreda recitirali su brzalice na talijanskom jeziku a pripremila ih je učiteljica Jasenka Ružić.

Učenici 4. d razreda otpjevali su nam veselu pjesmicu o igračkama koju ih je naučila njihova učiteljica engleskog jezika Darija Jakim.

Za kraj, učenici 5. c razreda pozdravili su sveprisutne na raznim jezicima, a pripremile su ih učiteljice Sara Dabić i Tea Šimić.

Foto: Maja Lalić, mag. knjižničarstva