> Projekti

Autor: Adela Granić, 6. 6. 2012.

Projekt: "Kvizovima kroz lektiru"

Idejna začetnica i realizatorica projekta je prof. i dipl. bibliotekarka Adela Granić. U projektu učestvuju i svi učenici i njihove učiteljice te profesorice hrvatskog jezika od 2. do 8. razreda.  Tijekom školske godine, nakon što učenici pročitaju književno djelo koje imaju za lektiru, organizira se kviz za paralelne razrede. Najčešće tri učenika predstavljaju svoj razred, a ukoliko je lektira obimnija može sudjelovati i više natjecatelja. Cilj je kroz različite igre osvojiti što više bodova i time osigurati pobjedu svom razredu.

Svaki kviz sastoji se od pet ili više različitih igara koje su uobličene u PowerPoint aplikaciji. Ovisno o tome što je glavni objekt, igre su podijeljene na igre slovima, riječima, slikama i igre odgovora na pitanja. Pojedine igre zadržavaju formu popularnih televizijskih kvizova kao što su kvizovi Kolo sreće, Najslabija karika, Milijunaš, Sve u sedam. Učenicima su drage i igre asocijacija, slaganja rečenica i križaljki poput osmosmjerki, igra križić/kružić. Posebna su vrsta igre slikama gdje natjecatelji otkrivajući polja vide samo dio slike po kojem pokušavaju pogoditi  što se nalazi na slici.

Kvizovima se na multimedijalan način pristupa obradi lektire. To zahtjeva od učitelja poznavanje i korištenje suvremene informacijsko-komunikacijske tehnologije, kreativnost i naravno mnogo truda i vremena. No, svakako se isplati. Učenici kroz kvizove razvijaju pozornost i samostalnost te jačaju samopouzdanje, a nova znanja usvajaju i uče na zanimljiv i zabavan način.

Sudeći po reakcijama učenika kvizovi su dobrodošlo osvježenje i zanimljiv oblik poučavanja i zbog toga ih knjižničarka Adela Granić promovira predavanjima na Županijskim stručnim vijećima. Do sada su predavanja održana na ŽSV za učitelje razredne nastave u Buzetu, Pazinu, Rovinju, Potpićnu, na ŽSV za učitelje hrvatskog jezika u Poreču i još su planirana u ovoj školskoj godini predavanja i radionice u OŠ Poreč te u SŠ Jurja Dobrile u Pazinu (20.6.2012.).