> Erasmus+

Bugarska

Autor: Adela Granić, 22. 1. 2016.

NAŠ POSJET BUGARSKOJ

Dojmovi učenika

Tekst: Nika Jurdana, Gaia Turina, Linda Marić i Stefano Mekinić, 6.r.

Od 10. do 17. siječnja 2015. Linda Marić, Nika Jurdana, Gaia Turina i Stefano Mekinić bili su u radnom posjetu Bugarskoj u sklopu projekta P.L.A.C.E.S. S nama u pratnji bile su prof. Alenka Banić Juričić, koordinatorica projekta  i prof. Mirela Zemčak, učiteljica glazbene kulture i suradnica u projektu.
Do Sofije smo putovali avionom, a do Vidina autobusom. Pošto smo prvi dan morali ostati u Sofiji, otišli smo razgledati centar grada. Najviše nam se svidjela katedrala sv. Aleksandra Nevskog. Nakon obilaska počastili smo se odličnom pizzom u restoranu Corso. Drugi dan smo autobusom otišli u Vidin sa svom ostalom djecom iz drugih zemalja. Linda je bila kod obitelji Tsvetomir, a njena vršnjakinja zove se Iva. Stefana je ugostila obitelji Rosenov. Njegov vršnjak zove se Petio. Gaia se smjestila kod obitelji Ugriev. Njena vršnjakinja zvala se Elizabet. Obitelji Gherasimova  ugostila je Niku, a njena vršnjakinja zove se Anna.  Svi su nas lijepo ugostili i hrana nam je bila fina i ukusna. Guštirali smo šopsku salatu, banice, roštilj, bugarske sarme, bugarski jogurt itd. Škola u Vidinu zove se OŠ „Ivan Vazov“,  manja je od naše i ima manje učenika, ali je doista lijepa iznutra. U Vidinu su nas lijepo dočekali predstavom o Babi Vidi, a  uključili su i goste u predstavu. Naime, dvoje predstavnika iz svake gostujuće škole aktivno se uključilo u predstavu na način da su dječaci bili srednjovjekovni prinčevi, a drugi predstavnik/ca je bio poklisar. Stefano je nosio škrinjicu s blagom (hrvatskim slatkišima), a Nika je nosila hrvatsku zastavu i prevodila na engleski jezik ono što je Stefano govorio.

Naš tim ispred škole „Ivan Vazov“
Isti dan popodne prošetali smo Vidinom i posjetili tvrđavu Babe Vide. Bilo nam je jako lijepo i jako smo se zabavljali. Drugi dan smo išli u školu i predstavili našu legendarnu lutku Vilu Velebita. Prvo smo pokazali video koji je snimljen u Umagu, a zatim smo prikazali lutku tako da je svatko od nas imao jednu ulogu u kojoj smo opisivali lutku. Domaćini i ostali sudionici projekta pohvalili su našu lutku. Svaka država je imala svoju legendarnu lutku. Treći dan  išli smo u školu na radionice za učenike. Naučili smo osnove bugarskog jezika i poneka slova bugarske abecede. Također smo izradili digitalne brošure kojima smo predstavili sve naše lutke. Navečer smo se zabavljali u disku, plesali i jeli pizzu. Četvrti smo dan  išli na izlet na poznate Belogradchik stijene i tamo je padao snijeg.  Peti dan u školi bugarska koordinatorica Plamenka Petkova uz pomoć kratke prezentacije govorila nam je o tradicionalnoj bugarskoj kuhinji. Taj dan kušali smo tradicionalnu bugarsku hranu i slastice. U nedjelju ustali smo rano i naši su nas domaćini otpratili do Anna Christina hotela, gdje smo se pozdravili i krenuli put kući.

Predstavljanje Vile Velebita
S vršnjacima koje smo tamo upoznali sklopili smo divna prijateljstva, razmijenili smo si kontakte koje ćemo održavati ponajviše putem društvenih mreža, a nadamo se povratku u Vidin.

Stefano i Nika očekuju službeni poziv na pozornicu

Stefano kao princ i Nika kao njegov poklisar (glasnogovornica i prevoditeljica)

Izlet u Belogradchik