> Erasmus+

Obilježavanje

Autor: Adela Granić, 1. 10. 2015.

OBILJEŽAVANJE EUROPSKOG DANA JEZIKA

U ponedjeljak, 28. 9. 2015. održana je jednosatna tradicionalna priredba OŠ Marije i Line u centru Umaga povodom Europskog dana jezika, koju već osmu godinu zaredom osmišljavaju i organiziraju učiteljice  Aktiva stranih jezika. Voditeljica Aktiva za ovu godinu je Jasenka Ružić, prof. Ove godine su im se ponovo pridružile vrijedne učiteljice 1.a, 1.b i 1.c razreda centralne škole - Marina Batalija, Nevenka Franjković i Silvana Nećak, učiteljice i učenici područne škole Kmeti – Smiljka Šantek i Jasminka Uzelac, područne škole Petrovija - Aurika Matković i Marija Purišić, prof. Marija Samaržija i Mirela Jovičić iz Aktiva hrvatskog jezika te prof. Mirela Zemčak, učiteljica glazbene kulture i voditeljica školskog zbora.

Odlukom EU i Vijeća Europe 2001. godina proglašena je Europskom godinom jezika i od tada se 26. rujna obilježava diljem Europe kao EUROPSKI DAN JEZIKA.

Prostor Učilišta je prigodno ukrašen

Cilj aktivnosti koje učiteljice provode na taj dan je skrenuti pozornost učenicima na važnost učenja stranih jezika, promicati europsku kulturnu i jezičnu raznolikost te poticati cjeloživotno učenje jezika. Želja škole i učitelja je što bolje pripremiti učenike za bolje sutra, kako bi jednoga dana postali uspješni građani Europe.

OŠ Marije i Line je ostvarila  još jedan u nizu zapaženih uspjeha u okviru međunarodne suradnje između europskih škola. Naime, od 15. rujna ove godine, škola je postala nositelj  i koordinator međunarodnog  Erasmus+  projekta između devet  škola, pod službenim nazivom P.L.A.C.E.S. - Presenting Legends Across the Continent in European Schools. Projekt je osmislila i napisala  Alenka Banić Juričić, prof. engleskog jezika i sprovodit će ga zajedno sa školskim Erasmus+  timom učitelja koji su se priključili projektu.

Projekt će trajati dvije godine i financira ga Europska unija. Osim hrvatske škole, u projektu sudjeluju škole - partneri  iz Njemačke, Italije, Slovačke, Bugarske, Rumunjske, Cipra, Turske i Grčke. Projekt obuhvaća razne aktivnosti na razini škola, na razini cjelokupnog partnerstva te aktivnosti u suradnji s lokalnim ustanovama i organizacijama grada Umaga te lokalnim udrugama i društvima.

Raspjevani  1.b razred pod vodstvom Marine Batalije

Jedan od glavnih ciljeva projekta P.L.A.C.E.S. je razvijanje jezičnih, digitalnih, komunikacijskih i socijalnih vještina učenika kroz istraživanje kulture, tradicije, znamenitosti  i geografskih obilježja užeg i šireg zavičaja te zemalja partnera, s naglaskom na legendama, mitovima i narodnim pričama.

Program obilježavanja vodili su Nina Peulić (8.a) i Mateo Žiković (8.b). U uvodnom dijelu programa, članovi Jezične grupe, pod mentorstvom prof. Alenke Banić Juričić, pozdravili su nazočne na engleskom jeziku i na svim ostalim jezicima zemalja partnera. Poruka glasi: Dobro jutro, svima! Moj jezik je lijep! Svi jezici su lijepi!

Učenice PŠ Bašanija

Nakon uvodnog dijela, krenule su vesele pjesmice prvašića - The Hello Song i Škola, zatim sketch pod nazivom P.L.A.C.E.S. i Legenda o savudrijskom svjetioniku, kojeg su izvele simpatične učenice PŠ Bašanija - Tea, Liam i Rea te naši reperi, Cevin, Anes i Nikola, koji su sami osmislili tekst i glazbu. Mentorice su prof. Alenka Banić Juričić i školska defektologinja Sanja Hečimović Šestan. Nakon toga su učenici 6.c razreda  pod vodstvom prof. Tamare Kleut izveli tradicionalne brojalice na talijanskom jeziku.

Članovi Jezične grupe: Cevin, Nikola i Anes repaju o Savudrijskom svjetioniku

Nakon brojalica Egon, Norman i Tara, troje učenika 7.d razreda, izrecitirali su pjesmice Dragutina Tadijanovića i Dobriše Cesarića na hrvatskom i talijanskom jeziku, a pripremile su ih prof. Marija Samaržija i Martina Baljak.

L'acqua de la Muiela u izvedbi 6. B razreda

Učenici 6.b razreda pokazali su nam kako je potrebno njegovati lokalnu tradiciju i dialetto umaghese. Pod vodstvom prof. Marine Prebeg uvježbali su tradicionalnu pjesmu o Umagu,  L'acqua de la Muiela.

Kako doživljavaju svoju užu domovinu i svoj grad Umag kroz recitacije na hrvatskom,talijanskom i čakavskom predstavili su nam se učenici PŠ Petrovija. Zapjevali su i pjesmicu na engleskom jeziku - Incy Wincy Spider. Učenike su pripremile učiteljice Marija Purišić,  Aurika Matković i Vesna Srdoč Lekšan.

Učenici PŠ Petrovije

Iz PŠ Kmeti nastupili su učenici 1., 2. i 4. razreda. Otpjevali su i odrecitirali pjesmice na albanskom, makedonskom i slovenskom jeziku. Nakon toga su publiku rasplesali rap glazbom i pjesmom na njemačkom jeziku „To smo mi“.  Učenike su pripremile učiteljice Jasminka Uzelac, Smiljka Šantek Mekinić i Marina Zelenika.

Školski zbor pjeva Az a szep , mađarsku pjesmu

Na kraju programa uveselio nas je školski zbor pod vodstvom prof. Mirele Zemčak i pod budnim okom prof. Martine Baljak. Uz pratnju prof. Vjekoslava Crnoborija na gitari, otpjevali su  mađarsku pjesmu Az a szep ( „Lijep je onaj...“).  Pjesma govori o ljepoti i njezinoj prolaznosti.

Tekst: Alenka Banić Juričić, prof.

Foto: Jelena Paić Hrbat, prof. i dipl. knjižničar

Ostale fotografije pogledajte u Foto-galeriji.