> Erasmus+

Predavanje

Autor: Adela Granić, 1. 3. 2016.

Predavanje Zlatana Varelije o predajama i legendama

U srijedu, 24. veljače 2016. u našoj školi gospodin Zlatan Varelija održao je predavanje o predajama i legendama Umaga i okolice. Najprije nam je pojasnio što su predaje, a što legende. Predaje se temelje na povijesnim činjenicama, vjerojatno su se te povijesne činjenice dogodile, a nastale su i prenosile su se usmenom predajom. Dakle, roditelji su predaju prepričavali svojoj djeci, djeca svojoj djeci itd., nešto bi ljudi dodali, a nešto izostavili. Ljudi su živjeli u zajednici i pričali priče, a priča stvara maštu. Legende često pripovijedaju život nekog sveca, ali samo dobre strane. Inače je legenda pripovijest u kojoj povijesni podatci znaju biti isprepleteni izmišljenim događajima.

Gosp. Varelija tijekom predavanja

Prve predaje zapisao je biskup Tommasini u 17. stoljeću pa nam je gospodin Zlatan pročitao kako su Buje dobile ime. Buje su dobile ime po jednoj slavenskoj riječi (Slaveni su potekli od staroslavenske riječi "slavjene" koja znači govoriti). Nadalje nam je pročitao predaju o savudrijskoj bitci koja je zapisana 1953. od Maje Bošković Stulli, jedne od najznačajnijih sakupljačica narodnog blaga. Stulli je 1952. obilazila naša sela i skupljala narodne priče te ih zapisivala ručno. Kako to biva s usmenom predajom, nešto je dodano, nešto oduzeto. Neki povjesničari drže da se savudrijska bitka uopće nije dogodila.  Sukob između pape Aleksandra III. i Fridrika I. Barbarosse odvijao se 1176. godine, a u jednoj pomorskoj bitci borio se Barbarossin sin Oton, budući car. U sukobu su pobijedili  Mlečani, a Oton se uspio spasiti sakrivši se u veliku cisternu u Savudriji (tal. re – kralj, tal. salvo – spasiti, spašeni kralj). Tako je Savudrija, odnosno Salvore (salvo il re) dobila ime. U duždevoj palači u Veneciji izložena je Savudrijska bitka, najveća slika na svijetu, a naslikao ju je renesansni slikar Jacopo Tintoretto. Vrijednost te slike je oko 30 milijuna eura.

Učenici PŠ Petrovije odslušali su predavanje

Nadalje nam je pričao o Crkvi sv. Marka koja se danas zove Crkva sv. Nikole. To je jedna od najstarijih crkvica na područja grada Umaga, a nalazi se u mjestu Klija između Petrovije i Svete Marije na Krasu. Pročitao nam je  legendu o kojoj se vrlo malo govori u Umagu, Moći svetog Marka u Umagu. Naime, ova legenda govori o međusobnoj povezanosti Umaga i Venecije. Godine 1261. Umag je potpao pod njenu potpunu vlast. Lav, koji je simbol Venecije, isklesan je u zvoniku župne crkve. Ova legenda je sudbinski povezala Umag i Veneciju. Od 827. je svake godine je od te crkvice kretala procesija, čak i kada Umag nije više bio pod mletačkom vlašću. Tako je bilo sve do 1924. godine kada je fašističkom odlukom svetkovina  prestala i ime crkvice je promijenjeno u crkvu svetog Nikole.

Crkva svetog Marka

Na kraju nam je pročitao legendu napisanu na čakavskom narječju, Legendu o imenu Umaga te Legendu o svetom Pelegrinu, zaštitniku Umaga.

Melisa Šišić, 6.c

Voditeljica Novinarske grupe. Jelena Paić, prof. i dipl. knjižničar

Foto: Adela Granić, prof. i dipl. bibliotekar

« Ožujak 2024 »

Trenutno nema objavljenih natječaja i javnih poziva za zapošljavanje.

Ukupno: 2920767

Ukupno: 2920767