2012-05-25 07:41:15

Obilježavanje

Dani hrvatskoga jezika

 

Novinarska grupa prigodnim aktivnostima obilježila je  Dane hrvatskoga jezika i 45. obljetnicu Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika. Izradili su letke na tu temu i postavili ih na vidljiva mjesta po hodnicima. Učenici 7. b i 8. d jedan su školski sat  u plavoj dvorani sudjelovali u pripremljenom programu obilježavanja tih dana, a   u umaškoj Gradskoj knjižnici  organiziran je susret s učenicima TOŠ ''Galileo Galilei''.

Dani hrvatskog jezika slave se od 1991. godine  svake godine od 11. do 17. ožujka. Godine 1997.  Sabor je donio odluku da se  17. ožujka obilježava kao  spomen na Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika, objavljenu u ožujku 1967. godine u tjedniku Telegram. Deklaracija je bila borba za hrvatski jezik, borba da hrvatski narod svoj jezik naziva vlastitim imenom. Cilj je obilježavanja  promicanje čistoće hrvatskoga jezika u javnoj uporabi, podizanja jezične kulture te boljeg poznavanja hrvatskoga jezika i njegove povijesti.

Obilježavanje Dana hrvatskog jezika u školi

 

Obilježavanje Dana hrvatskoga jezika u Gradskoj knjižnici

      Susret je počeo stihovima Vladimira Nazora Hrvatski jezik nakon kojih je slijedio  kratki osvrt na povijest hrvatskog jezika i njegov razvoj kroz stoljeća. Bilo je to  podsjećanje na prve pisane -  uklesane u kamen - spomenike ( Trpimirova darovnica, Branimirov natpis, Valunska ploča, Krčki natpis, Plominski natpis, Baščanska ploča ) i na pisma kojima su se Hrvati služili u srednjem vijeku – latinica, hrvatska glagoljica i hrvatska ćirilica.  Spomenuti su i prvi naši pravni dokumenti rukom pisani – Vinodolski zakonik iz 1288. (spada među najstarije pravne dokumente na svijetu) i  Istarski razvod pisani glagoljicom te Povaljska listina i Poljički statut pisani hrvatskom ćirilicom. Zbog svoje ljepote pažnju učenika privukla je stranica  najljepše hrvatske rukom pisane knjige Hrvojev misal. O bogatoj povijesti hrvatskog jezika  naprednosti Hrvata kroz povijest svjedoči i hrvatski prvotisakMisal po zakonu rimskog dvora, tiskan 1483. g., samo 28 godina nakon Gütenbergove Biblije (Biblija, 1455.). Govorilo se i o  važnosti djelovanja  triju velikih hrvatskih jezikoslovaca - Fausta Vrančića, Bartola Kašića i Ljudevita Gaja, kao i o bogatoj književnoj baštini pisanoj  na narječjima – Marko Marulić, Petar Zoranić, Hanibal Lučić (čakavsko), Marin Držić, Ivan Gundulić (štokavsko) i Juraj Habdelić i Tituš Brezovački (kajkavsko).

Kolika je ljepota i izražajnost hrvatskog jezika, učenici su pokazali recitirajući pjesme na čakavskom narječju i hrvatskom književnom jeziku. 

Da jezik treba učiti i poštivati norme hrvatskog književnog jezika, učenici su pokazali ukazujući na najčešće učeničke pogreške u govoru i pisanju ( nerazlikovanje glasova č i ć, dž i đ, smjenjivanje  ije, je, pogrešna uporaba prijedloga,  pisanje futura I., nepravilna uporaba futura I.  u složenim rečenicama, sastavljeno i rastavljeno pisanje riječi s posebnim osvrtom na niječnicu ne uz glagole).

Koliki je prodor tuđica, uglavnom anglizama, u hrvatski jezik i time potiskivanje hrvatskih riječi, potvrdio je kratki kviz Znamo li dovoljno hrvatski jezik.  Dokaz tomu je da većina učenika radije upotrebljava riječi role, super, kul, e-mail, pejzaž… umjesto hrvatskih riječi koturaljke, odlično, sjajno, zanimljivo, u redu ili ''otkvačeno'', e-pošta, krajolik…

Učenici Novinarske grupe imali su se i čime pohvaliti pred svojim vršnjacima. Pročitan je novinarski članak  Ariane Paripović Put do srebrne ceste predložen za Državnu smotru Lidrano 2012., u kojem je Ariana pisala o dražima i mukama odrastanja.

Program su uspješno  vodili Ariana Paripović i Tomislav  Kučina, učenici 7. razreda. Druženje je završeno pričanjem šala (viceva) iz učeničkog života i riječima da je ovo prvo druženje učenika dviju umaških škola, ali da neće biti i zadnje. 

Zahvaljujemo gospodinu Nevenu Ušumoviću, ravnatelju Gradske knjižnice Umag, na suradnji u ostvarenju našeg projekta obilježavanja Dana hrvatskog jezika.

                                                                                              Novinarska grupa

                                                                                      Voditeljica: Vesna Janjiš, prof.

Ostale fotografije pogledajte u Foto-galeriji


Osnovna škola Marije i Line Umag