Autor: Adela Granić, 16. 10. 2012.

Međunarodni projekt

"Svijet različitosti nas bogati"

U okviru međunarodnog projekta „Svijet različitosti nas bogati“ 17 učenika, ravnatelj g. Mato Vidović, prof., organizatorica i koordinatorica  projekta za našu Školu gđa Adela Granić, prof. i dipl. bibl., gđa Alenka Banić Juričić, prof. i gđa. Vinka Burolo, prof. bili smo od 4. do 6. listopada gosti Osnovne škole Brezovica pri Ljubljani.

Pored nas, gosti u Sloveniji bili su i učenici i profesori  OŠ Edhema Mulabdića iz Sarajeva.

Po dolasku u OŠ Brezovica pri Ljubljani, domaćini su nas srdačno dočekali. Već pri samom susretu učenika, učitelja i ravnatelja, njihovim osmjesima znali smo da će to biti prijateljski i ugodan posjet.

Nakon okrijepe i pozdravnih riječi ravnatelja OŠ Brezovica pri Ljubljani g. Vladimira Hanžekoviča, prof., prošetali smo se do Vatrogasnog doma, gdje su nas domaćini upoznali s aktivnostima učenika u Društvu vatrogasaca. Pokazali su nam vatrogasno vozilo, što se sve u njemu nalazi i izveli pokaznu vježbu.

Potom smo se vratili u Školu u Brezovu dvoranu. Učenici dramske grupe odigrali su za nas modernu kazališnu adaptaciju poznate bajke „Snjeguljica“.  Potom su se naši učenici s učenicima domaćinima uputili njihovim kućama.

Sutradan smo došli u školu dobro raspoloženi i spremni za nove izazove. Održali smo generalnu probu za naše predstavljanje, a potom smo  sudjelovali u eko-radionici.

Uslijedila je središnja priredba na kojoj su se predstavili svi sudionici Projekta. U 15 minutnim programima učenici su prikazali svoju školu i grad iz kojeg dolaze. Svoje predstavljanje započeli smo prigodnim govorom ravnatelja g. Mate Vidovića, prof. te razmjenom darova. Mi smo ravnatelju OŠ Brezovica pri Ljubljani g. Vladimiru Hanžekoviču, prof. darovali Monografiju Grada Umaga, keramičku sovu jer je sova simbol OŠ Brezovica te propagandne materijale i suvenire koje nam je za ovu priliku darovala Turistička zajednica Grada Umaga, lavandu koju nam je pripremila Grupa „Lavanda“ mentorice Ante Pijak, prof. i keramičke uporabne predmete koje je izradila Keramička grupa profesorica Heidi Branković i Sabrine Krpan. Iste poklone darovali smo i ravnateljici OŠ Edhema Mulabdića iz Sarajeva gđi Aidi Omersoftić, prof.

Predstavili smo se foto pričom „Moja škola, moj grad“ koju su napravili učenici Fotografske grupe (mentor: Adela Granić, prof. i dipl. bibl.). Učenica Arijana Paripović recitirala je pjesme na čakavskom dijalektu: „Pametno dite“, „Tako“ Mile Rakovac i na standardu pjesmu „Uglavnom“ Stjepe Milanovića Kočana, a Chiara Mekinić pjesmu „Domovina iz srca raste“  Danijela Načinoviće. Luka Glavočić odsvirao nam je na gitari „English dance“ i recitirao pjesmu At History I'm Hopeless, a učenice Mia Matea Velenik, Nika Jelavić, Laura Fontana i Lana Primožić recitirale su „Homework, I love you“ pjesmu Kenna NesbittaRecitirati na engleskom jeziku učenike je uvježbala Alenka Banić Juričić, prof.

Svoje predstavljanje završili smo glazbenim spotom „Ča bi škola da ni mene“ u kojem su sudjelovali učenici II.b, III.a, IV. a,b i c razreda, učenici Područne škole Murine od I. do IV. i njihove učiteljice. Spot je snimila i montirala Adela Granić, prof. i dipl. bibl.

Nakon ručka krenuli smo u Ljubljanu. Prvo smo posjetili Gradsku palaču i gradonačelnika Ljubljane g. Zorana Jovanovića. Gradonačelnik je s učenicima i profesorima srdačno i opušteno razgovarao te smo razmijenili darove. Naš ravnatelj darovao je Gradonačelniku Monografiju Umaga i prigodne darove, a mi smo dobili Monografiju Ljubljane.

Potom smo uz pratnju stručnog vodiča obišli središte Ljubljane.

Nakon povratka u Brezovicu, u Župnoj crkvi slušali smo koncert duhovne glazbe, poznata djela barokne i romantičarske glazbene literature poput Bacha, Pachelbela i Schuberta.

Večer smo proveli uz svoje domaćine, učenici s svojim vršnjacima, a učitelji sa svojim kolegama. Svečanu večeru za profesore organizirao je župan Brezovice g. Metoda Ropret. Naš ravnatelj g. Mato Vidović, prof. darovao je Monografiju Umaga i prigodne poklone g. Županu u znak zahvale na financijskoj potpori Projektu.

Sutradan je bio dan rastanka i svi smo bili pomalo tužni. Svojim dlanovima umočenim u boju i otisnutim na karton napravili smo drvo prijateljstva koje će školi Brezovica ostati uspomena na naš posjet.