Obilježavanje

Autor: Jelena Paić, 27. 9. 2019.

Naša škola obilježila Europski dan jezika 26. rujna 2019.

Već tradicionalno u našoj školi obilježavamo Europski dan jezika. Na inicijativu Vijeća Europe, Europski dan jezika obilježava se svake godine od 2001. To je dan koji promiče učenje jezika diljem Europe. Obilježavamo ga kako bi se osvijestila javnost o važnosti učenja jezika, s ciljem povećanja višejezičnosti i međukulturnog razumijevanja, kako bi se promicala bogata jezična i kulturna raznolikost Europe te kako bi se poticalo cjeloživotno učenje jezika u školi kao i izvan nje.

Ove godine obilježavanje se odvijalo u tri faze: anketiranje učenika, učitelja i djelatnika škole, priredba i Kahoot kviz.

Prigodno odjeveni učenici 3. c razreda s učiteljicom Sanjom Ošaben

Izvješće o provedenoj anketi

U sklopu obilježavanja Europskog dana jezika 26. 9. 2019., učenici osmih razreda vršili su za vrijeme trećeg školskog sata anketiranje učitelja i ostalih djelatnika škole.

Svaki razred (8. a, 8. b, 8. c, 8. d) imao je po četiri predstavnika, tako da je u anketiranju sve skupa sudjelovalo 16 predstavnika osmih razreda. Upute za anketu i pripreme za ovaj dio aktivnosti obavila je učiteljica engleskog jezika Darija Barbić Bilić, prof.

Učenici su ispitali većinu učitelja i ostalih djelatnika škole o stranim jezicima koje govore, koje su učili u školi te općenito o njihovom mišljenju u vezi učenja stranih jezika. Anketa je uspješno provedena za  tridesetak minuta. Svi učenici, predstavnici osmih razreda, bili su pristojni i profesionalni i svoj su zadatak uspješno obavili.

Anketiranje u učionici hrvatskoga jezika

Priredba

Na početku priredbe su voditelji  Rea Zagorec i Vedran Buršić, učenici 7. a razreda,  pozdravili ravnateljicu Sanju Zakinja i predstavnike Grada Umaga koji su se odazvali na naš poziv, kao i sve okupljene učitelje i učenike.

Najprije su učenici od 4. do 8. razreda pozdravili nazočne na nekoliko europskih jezika. Nakon njih su se predstavili razigrani mališani iz  3. c razreda s dvije pjesmice. Otpjevali su hrvatsku inačicu engleske pjesmice Hockey pockey i  pjesmicu na engleskom koju su naučili u drugom razredu Na autobusnom stajalištu. Njihove mentorice su učiteljice Sanja Ošaben i Vesna Srdoč Lekšan.

Učenici 3. c razreda s učiteljicom Vesnom Srdoč Lekšan

Matija Klaj na gitari

Naša ravnateljica

Naši voditelji Rea i Vedran

Učenik 8. c razreda Matija Klaj odsvirao je na gitari pjesmu Johnnyja Casha The Ring of Fire. Neka ljubav u nama stvori prsten koji će nas grijati i povezivati.

U trećem razredu smo se jako puno posvetili spellingu, odnosno slovkanju, obzirom da je učiteljica objasnila učenicima da je to za poznavanje engleskog jezika jako važno. Učiteljica Alenka Banić Juričić je zato pripremila učenike 4. b razreda da otpjevaju How do you spell?, pjesmicu koju su učenici rado pjevali i shvatili da spelling i nije takav bauk, nego da može biti i zabavan.

Učenici 4. b i 4. d razreda su s učiteljicama Talijanskog jezika Teom Kolarić Deklić i Martinom Baljak uvježbali  dvije pjesmice: Mi scappa la pipi i Evviva noi.

Učenici 4. b razreda s učiteljicom Alenkom Banić Juričić

Četvrtaši s učiteljicom Teom Kolarić Deklić

Petaši s učiteljicom Tamarom Kleut

Različiti smo, ali dijelimo iste nade i iste snove! Odabrani učenici petih razreda otpjevali su pjesmicu People of the world, a pripremile su ih učiteljice Darija Barbić Bilić i Tamara Kleut.

Video petaša kako pjevaju People od the world

Kviz Kahoot

U sklopu aktivnosti obilježavanja Europskog dana jezika, nakon kratke priredbe,  u Plavoj dvorani za sastanke održan je kviz o poznavanju europskih jezika i Europske unije u digitalnom alatu Kahoot. Učenici šestih i sedmih razreda su na svojim mobitelima odgovarali na postavljena pitanja, nešto novo su naučili i usput se dobro zabavili u natjecateljskom raspoloženju. Prvo mjesto osvojile su Rea Zagorec i Mia Pretula iz 7. a razreda, drugo mjesto osvojile su Bernarda Šverko i Dora Saratlija, također iz 7. a,  a Lara Vuković iz 7. d osvojila je 3. mjesto. Kviz je napravila prof. engleskog, Alenka Banić Juričić.

Publika na mobiteljima rješava kviz

Najbolje u kvizu

Za vizualni identitet i uređenje škole zaslužna je Danica Sardelić, prof. s učiteljicama iz Aktiva stranih jezika, prof. Vjekoslav Crnobori bio je tehnička podrška, a knjižničarke su sve fotografirale, snimale i dokumentirale.

Učiteljica Alenka Banić Juričić, prof. engleskog, objavila je cijelo događanje u školi na eTwinning portalu u sklopu zajedničkog online projekta u kojemu sudjeluje 12 europskih škola, posvećenog obilježavanju Europskog dana jezika u školama.

Objava se nalazi na poveznici:

Tekst: Jelena Paić, prof. i dipl. knjižničar

Foto: Maja Lalić, mag. knjižničarstva i Jelena Paić, prof. i dipl.knjižničar