Natjecanje

Autor: Jelena Paić, 16. 4. 2018.

Gaia Turina osvojila 11. mjesto na državnom

Natjecanju iz engleskog jezika

Državno Natjecanje iz engleskog jezika održalo se ove godine u Splitu, u Osnovnoj školi „Žnjan-Pazdigrad“ od 11. do 13. travnja 2018. godine.

Od ukupno 454 učenika koji su sudjelovali na natjecanju na županijskoj razini, Državno povjerenstvo pozvalo je trideset učenika koji su na navedenoj razini ostvarili minimalno 88 bodova od mogućih 100. Biti pozvan na državno Natjecanje znači biti među trideset najboljih poznavatelja engleskog jezika u državi u kategoriji osmih razreda! Tako je našu školu predstavljala učenica 8. b razreda Gaia Turina, koja je u pratnji mentorice, prof. engleskog jezika  Alenke Banić Juričić, otputovala u Split.

Gaia u školi

U četvrtak, 12. 11. 2018. učenica Gaia pristupila je prvom dijelu ispita koji se sastojao od pisanja sastavka na zadanu temu. Učenica je trebala u roku od 70 minuta napisati sastavak od ukupno 250 riječi podijeljen u četiri odlomka na temu „Generation Gap“. Nakon polusatne pauze, održan je drugi dio ispita - slušanje s razumijevanjem, čitanje s razumijevanjem, uporaba jezika i poznavanje kulture i civilizacije zemalja engleskog govornog područja, u ukupnom trajanju od 90 minuta. Sljedeći dan, 14. 4. 2018. održan je usmeni dio ispita, gdje je svaki učenik odabrao novinski članak na temu po vlastitom izboru o kojem je kasnije pričao pred tročlanom komisijom i ispitivačem. Svrha usmenog dijela ispita je pokazati snalaženje u govornom jeziku, bogatstvo vokabulara i točnu uporabu jezičnih zakonitosti i gramatike. Gaia je briljirala na usmenom dijelu ispita gdje su njezine komunikacijske vještine i bogat rječnik došle do punog izražaja. Dok su učenici bili na ispitu, mentori su se usavršavali na zanimljivim radionicama na temu kreativno pisanje i građanski odgoj u nastavi stranoga jezika.

Gaia tijekom pisanja ispita

Gaia se plasirala na solidno 11. mjesto na tablici ukupnog poretka, no bez obzira na plasman, biti sudionikom državnog natjecanja iz bilo kojeg predmeta, veliki je uspjeh.

Osim radnog dijela, učenici i mentori otišli su na organizirani razgled Splita gdje su imali priliku saznati zašto Splićani zovu svoj grad „najlipši grad na svitu“.

Mentorica: Alenka Banić Juričić, prof.