Obilježavanje

Autor: Adela Granić, 14. 6. 2013.

7.6.2013. – DAN ŠKOLE I PODIZANJE

ZELENE ZASTAVE PO PETI PUT

OŠ Marije i Line pripada III. generaciji ekoškola u Hrvatskoj. Taj je status prvi put stekla 2003., a sada ga obnovila po peti put. Za tu je obnovu statusa dobila zlatnu plaketu za izvanredna dostignuća u obrazovanju za održivi razvoj, kontinuirano poboljšavajući okoliš škole i šire zajednice

U petak, 7. lipnja 2013. na Dan škole po peti put zavijorila se Zelena zastava jer smo obnovili status ekoškole te time dobili zlatnu plaketu za izvanredna dostignuća u obrazovanju za održivi razvoj.

Čast podizanja Zelene zastave pripala je Miji, Sari, Arijelli, Natanu, Dei,  Tomislavu i Arijani

Čast podizanja Zelene zastave pripala je našim uspješnim učenicima koji su osvojili prva mjesta na državnim natjecanjima, a to su učenici koji su osvojili 3. mjesto  na Državnom natjecanju mladeži Hrvatskog crvenog križa: Mia Kert, Tomislav Kučina, Ariella Krastić, Ariana Paripović, Sara Blaško i Dea Jušta,  te Natan Radetić, učenik koji je osvojio 2. mjesto na Državnom natjecanju iz talijanskog jezika.

U kulturno-umjetničkom dijelu programa nastupli su učenici 3. razreda pod vodstvom učiteljica Ivane Barudžija, Mare Navala i Rose Antolović, te Školski zbor pod ravnanjem prof. Mirele Zemčak. Pri podizanju zastave Školski zbor  premijerno je otpjevao uglazbljenu himnu “Ekoškola” u novom aranžmanu. Naime, prije 10 godina je prof. Mirela Zemčak uglazbila  tekst koji su napisali bivši učenici. Prije 3 mjeseca osmišljen je projekt da se ova pjesma  u novom aranžmanu snimi na CD te da tako ostane u trajnom vlasništvu Škole, što je i učinjeno u studiju “Vision” g. Čirjaka.

Ravnatelj Mato Vidović obratio se svima nazočnima zahvalivši se svim učiteljima koji su doprinijeli obnovi statusa, kao i Gradu Umagu i 6. maju, kumovima Škole, te Istraturistu.

Od naše koordinatorice ekoškole, prof. Lydije Lugar doznajemo da više ne postoji trajni status, već se status obnavlja svakih pet godina.

Za svu djecu organiziran je sportski dan, a u 12:00 sati u POU “Ante Babić” Dramska grupa je pod vodstvom profesorica Željke Sučić i Mirele Jovičić premijerno izvela predstavu “Kako (pre)odgojiti roditelje” po tekstu Irene Kolar Vudrag. U navedenoj predstavi igrali  su: Helena Fodor (sutkinja), Ariana Paripović (tužiteljica), Nikolina  Anastasijevski (braniteljica), Chiara Mekinić (mama), Marko Hasanović (tata), Mare Krapljanov (kći Iva), Lara Guzić (kći Ana), Ruben Krasti (policajac), Sara Martinović(susjeda Biserka), Dea Jušta (susjeda Katica), Josipa Katić (član porote), Antica Vasić (član porote), Ana Jurić (član porote), Natan Radetić (član porote) i Neven Krt (član porote). Publika je s oduševljenjem gledala predstavu komentirajući kako su naši učenici odlični glumci.

U atriju Učilišta učenici Učeničke zadruge “Svjetionik” prodavali su: suvenire od školjaka, “vrtove u staklenci”, keramičke ukrase, cvjetiće od organze, lavandu i CD-e s pjesmom “Ekoškola”.

Jelena Paić Hrbat, prof. i dipl. knjižničar