Obilježavanje

Autor: Adela Granić, 16. 1. 2013.

Svečana priredba povodom 100 godina

škole u Babićima

Puna dvorana Društvenog doma u Babićima bila je premala za sve uzvanike, goste, roditelje učenika i mještane koji su se okupili u srijedu, 19. prosinca 2012. godine navečer kada je kulturno-umjetničkim programom u organizaciji Područne škole Babići i matične OŠ Marije i Line obilježeno 100 godina škole u Babićima. Publiku, koja se počela okupljati oko 18:00 sati, je dočekala odlična svirka Puhačkog orkestra "Naša sloga" Babići, ujedno  svojevrsni uvod ove svečane priredbe.

Himnama Lijepa naša domovino i Krasna zemljo, Istro mila nastupio je školski zbor uz klavirsku pratnju voditeljice Mirele Zemčak, prof. Tada su na pozornicu stupili naši voditelji Ariana Paripović i Ruben Krasti, koji su nas na čakavskom narječju i odjeveni  u istarsku narodnu nošnju, vodili kroz priču o 100 godina škole u Babićima. Ariana otvara staru škrinjicu u kojoj je jedno pismo iz kojega Ruben čita ove riječi:

"Leta Gospodnjega miljar devetsto dvanajstega se je u našemu selu otprla škola. Otac mi je reka da ću ja bit prvi iz fameje ki će znat čitat i pisat milu rič hrvatsku." Tada je Ruben prepustio riječ g. ravnatelju Mati Vidoviću koji je održao prigodni govor nadovezajući se na prethodnu večer kada je, među ostalim, predstavljena knjiga "100 godina škole u Babićima". Svima je poželio ugodne i sretne nadolazeće blagdane izrazivši želju da ga jednoga dana na mjestu ravnatelja Škole zamijeni baš neki učenik iz Babića.

Učenici PŠ Babići, odnosno "mali Babićani koji to znaju stotinu lita", koje su pripremile učiteljice Karmen Lučić i Sanja Novak, nastavili su svoj program u svečanom tonu. Natali Zakinja i Andrea Zakinja izveli su simpatičan igrokaz 100 godina naše škole, a Lorenzo Luša  recitirao je pjesmicu  A ti vajk čovik budi. Nevenka Franković, dugogodišnja učiteljica u Babićima, autorica je pjesme Naše male škole koja govori o važnosti opstanka područnih škola. Navedenu pjesmicu recitirali su Andrea Zakinja, Valentina Rubeša, Patrik Paljuh i David Samardžić, dok su recitacijom Ča rabi poć u školu po prvi put nastupili Tiffany Flego i Adrian Frank. Svi učenici slavljenici  otpjevali  su pjesme Ča bi škola da ni mene i Šete paši te otplesali istarske narodne plesove: Polku, Mali svit, Rašpa i Šete paši.

U drugom dijelu programa nastupili su uzvanici iz centralne škole "Marije i Line". Čakavsku pjesmicu Histarska u duetu su recitirale Tara Baštek (4.a) i Veronika Erlić (4.c). Navedenu pjesmu napisala je učiteljica Nevenka Franjković, a učenice je uvježbala i pripremila prof. Jelena Paić Hrbat. Pod vodstvom prof. Željke Sučić nastupila je Dramska grupa igrokazom Knjiga u kojem se glavna junakinja pokušava riješiti knjige iz povijesti. Odličnom glumom publiku su nasmijali: Ariana Paripović (8.c), Pero Ružić (8.b), Nikolina Anastasijevski (8.a), Chiara Mekinić (8.c) i Helena Fodor (8.d). Nakon njih su učenici 2.b razreda pokazali suvremenu obradu plesa sette passi koje je uvježbala učiteljica Marina Batalija. Uslijedio je prigodni božićni dio programa pa je tako Lea Legac (PŠ Juricani) pod vodstvom svoje učiteljice Marije Purišić recitirala Balotinu dojmljivu pjesmu Božićna noć, a članice Recitatorske grupe voditeljice Vinke Burolo, prof., Ana Maria Šimunović, Afrodita Ždravac, Nikolina Nushi i Nina Bolčević, učenice sedmih razreda, zaželjele su sve najbolje svima pjesmom Sretan Božić autorice Vinke Burolo. Sa svojom svirkom na trieštini slavlju su se pridružili Deni Doz i David Beletić, naši bivši učenici i animatori mnogih fešti na Lovreštini. Svoje lijepe želje pjesmom Željeli bi svima da... poručili su nam učenici 2.a razreda pod vodstvom Nevenke Franjković, a njima su se pridružili svi učenici iz Babića. U veselom tonu, kao zadnja točka i šlag na kraju, nastupio je Školski zbor pod ravnanjem prof. Mirele Zemčak i to pjesmom Bijelog dugmeta Doživjeti stotu. Kako prigodno za 100 godina škole! Zboru se pridružila publika pjevajući svima poznati refren te nagradivši sve dugim i gromoglasnim pljeskom.

Nakon priredbe svi su se mogli počastiti bogatim i ukusnim domjenkom koji su pripremile kuharice Škole. Atmosferu su doveli do usijanja Deni Doz i David Beletić nastupivši po drugi put.

Iako bez snijega, dobri duh Božića osjetio se te večeri u Babićima, jedinstven i neponovljiv jer se s ponosom slavilo 100 godina škole.

Jelena Paić Hrbat, prof. i dipl. knjižničar

Foto: Adela Granić, prof. i dipl. biblioteka

Fotografije pogledajte u foto-galeriji

« Ožujak 2024 »

Trenutno nema objavljenih natječaja i javnih poziva za zapošljavanje.

Ukupno: 2920921

Ukupno: 2920921